Czy w grę wchodzą negocjacje z windykatorem, jak długo mogą potrwać (czy są konkretne terminy odpowiedzi na wezwanie) ?

Negocjacje z windykatorem, to tak naprawdę procedura, która z góry ma określony swój początek i koniec. Od jakości przebiegu wymiany informacji między stronami zależy jej czas trwania , czym gorsza tym w zasadzie trwa dłużej. Podobno najlepszy prawnik, to taki, który zadając pytanie zna na nie odpowiedz. Negocjacje to jak teleturniej, prowadzący, czyli windykator zna odpowiedzi na pytania które zadaje ,wie z jakim nawiązuję kontakt z dłużnikiem, a dłużnik to uczestnik tej konfrontacji, który im mniej wie, jakie są zasady tej gry, tym szybciej przegrywa , po czym pozostaje sam na sam z komornikiem.

Firmy windykacyjne mają różne scenariusze czynności, są powszechnie obowiązujące standardy, które większość firm z tej branży wdrożyła. Można się osobiście o tym przekonać, w sytuacjach gdzie windykacja jest bezskuteczna i na przełomie czasu dochodzi do cesji wierzytelności zmieniają się wierzyciele. Dłużnicy mogą zaobserwować, że są świadkami tych samych czynności, zmienia się tylko logo i kosmetyczny charakter pism przewodnich.

Wierzyciel powinien zawsze wezwać dłużnika do zapłaty, aby w przypadku dochodzenia należności w sądzie mieć dowód , że przed wytoczeniem sprawy próbował dobrowolnie poza sądem dogadać się z Dłużnikiem i tylko temu służy jego wezwanie. Listy zwykłe należy zawsze odbierać , są one wrzucane luzem do skrzynki pocztowej i można je potraktować jako działania prewencyjno – monitoringowe wierzyciela , który liczy na odzew Dłużnika i na ustalenie adresu i miejsca przebywania Dłużnika. Lity polecone warto bezwzględnie odbierać , przynajmniej te , które pochodzą z Sądu , listy polecone z firm windykacyjnych są rzadkością , można je odbierać , po to żeby wierzyciel wiedział, że kontrolujemy korespondencję. Listy polecone są awizowane i leżą przez 14 dni , są dwukrotnie awizowane , co 7 dni , po czym są zwracane do nadawcy

W przypadku, gdy wierzyciel określi w wezwaniu do zapłaty termin zapłaty lub ustosunkowania się do wezwania decyzję , to termin ten nie jest wiążący , jest to w istocie prośba wierzyciela , a o tym czy na pismo odpowiadamy , czy nie i jak , czy uznajemy wezwanie , czy podnosimy zarzut przedawnienia warto skonsultować nawet za opłatą z kancelarią antywindykacyjną.

 

Z poważaniem,
Dominik Ciecierski
Prezes 
biuro: 71 307 27 87
kom.  601 226 873Kancelaria Antywindykacyjna Sp. z o.o, 
ul. Pawła Włodkowica 21/7, 50-072 Wrocławwww.kancelaria-antywindykacyjna.pl
Tel/fax.: +48 71 307 27 87, NIP 897-18-04-946, REGON 360653252,Sąd Rejonowy we Wrocławiu Wydział VI Gospodarczy KRS nr 360653252

You may also like

Leave a comment